Патогенезата и етиологията на псориазиса са сложни и все още не са напълно изяснени. Характеризира се с дисфункция на различни имунни клетки, хиперпролиферация на епидермални кератиноцити, придружена от миграция на провъзпалителни медиатори и тяхната повишена експресия. Резултатът е повишено лющене на кожата с ограничени, еритематозни, понякога сърбящи петна.
Освен по кожата, псориазисът може да се прояви и по кожните придатъци (псориатична онихопатия) и ставите (псориатичен артрит).
Канабидиолът упражнява своите ефекти по различни начини. Първо, той инхибира пролиферацията на кератиноцитите по начин, зависим от концентрацията, като по този начин противодейства на хиперпролиферацията. Второ, той упражнява противовъзпалителен ефект чрез различни механизми (напр. чрез инхибиране на NF-κB сигналния път). Проучванията на клетъчни култури показват, че пероксизомен пролифератор-активиран рецептор гама (PPAR-γ) е друг канабиноиден рецептор, който може да играе важна роля в терапията на псориазис. PPAR-γ се намалява при възпалителни кожни заболявания като псориазис и атопичен дерматит. Канабидиолът действа като агонист тук и, както наскоро беше показано за синтетичните лиганди (антидиабетици от групата на глитазон), може не само да има антидиабетен ефект, но и да потиска образуването на плака чрез инхибиране на хиперпролиферацията.
Канабидиол като активна съставка в терапията на атопичен дерматит Атопичният дерматит се причинява от нарушена кожна бариера.
Свързаните симптоми като суха кожа, възпаление, мъчителен сърбеж и парене, както и вторични инфекции, причиняват значително страдание на засегнатите. Има изобилие от доказателства, включително патентни заявки, които описват канабидиол или богати на канабидиол екстракти от коноп като мощни активни съставки при лечението на атопичен дерматит. Твърди се, че ефектът е най-малко сравним с кортизонови препарати или инхибитори на калциневрин и до момента не е имало забележими неблагоприятни ефекти. Основната полза от канабидиола, също и при атопичен дерматит, се крие в широкия му спектър от ефекти. В допълнение към противовъзпалителния и антибактериален ефект (вижте по-горе), антипруритният ефект е особено забележителен, който се проявява в рамките на няколко минути и продължава от 12 до 24 часа. По този начин се избягват кожни лезии, предизвикани от надраскване с последваща лихенификация и се позволява регенерация на кожната бариера. Дали и до каква степен лечението с канабидиол може също да има неблагоприятни ефекти, например чрез възможно намаляване на производството на себум (вижте терапия срещу акне), остава да се определи.
В обобщение, откриването и изследването на ендоканабиноидната система и нейните лиганди формира основата за много нови терапевтични възможности. Канабидиолът е иновативна активна съставка, която освен в много области на приложение е обещаваща и в дерматологията.
Канабидиол като активна съставка за дерматологични продукти
Канабидиолът отговаря на всички важни изисквания за употреба като активна съставка в дерматологията. Благодарение на своята липофилност, той може лесно да се разтвори в липофилни среди и по този начин да се включи в подходяща основа (лосион, крем, мехлем и паста) в зависимост от индикацията.
Поради неговата окислителна стабилност не е необходима окислителна защита. Той се абсорбира лесно от кожата и не се очакват нежелани системни ефекти, тъй като канабидиолът се натрупва в роговия слой, без да прониква в по-дълбоките слоеве на кожата.
Канабидиол като активна съставка в терапията на акне
Канабидиолът като активна съставка в терапията на акне Acne vulgaris е едно от най-честите кожни заболявания, засягащо милиони хора по света. Към днешна дата липсват добре поносими терапевтични средства, които едновременно да се справят с различните патофизиологични тригери (свръхпродукция на себум, повишена пролиферация на мастните жлези, възпалителни процеси).
Канабидиолът потенциално може да запълни тази празнина. Той регулира точно тази триада и има забележим антибактериален ефект. Механизмът на действие вече е обяснен на клетъчно ниво с помощта на човешки себоцитни култури и кожни клетъчни култури. Третирането на себоцитите с канабидиол води до тяхното потискане чрез активиране на йонния канал TRPV4 (преходен рецепторен потенциал ванилоид-4).
В същото време канабидиолът инхибира ефектите на веществата, които повишават липогенезата (арахидонова киселина и комбинацията от линолова киселина с тестостерон). Противовъзпалителните ефекти се обясняват с инхибиране на сигналния път на NF-κB (ядрен фактор капа-лековерижен енхансер на активирани В клетки) и чрез регулиране нагоре на TRIB3 (tribbles хомолог 3) чрез A2a аденозин рецептора. Този поливалентен начин на действие е новост в сравнение със съществуващите терапевтични средства за акне и отваря нови терапевтични перспективи.